Nieoryginalny Windows – nie warto!

produkt windows nie jest oryginalny
Informacja o tym, że nasz Windows 7 nie jest oryginalny

Nielegalne oprogramowanie na szczęście staje się co raz mnie popularne ale na wielu komputerach jest jeszcze zainstalowane, zwłaszcza na tych starszych. Kiedyś Windows XP praktycznie w każdym domu był piracki, dziś gdy większość komputerów korzysta z Windows 7 i 8 to ilość oryginalnych systemów jest coraz większa. Nie ma co rozpisywać o odpowiedzialności prawnej za korzystanie z nie oryginalnej kopii Windowsa. Warto jednak zwrócić uwagę na zalety jakie daje nam oryginalny Windows. Oczywiście w przypadku gdy nielegalny XP jest zainstalowany na starym komputerze (bez internetu, służący tylko do pisania dokumentów) to faktycznie nic nam więcej do szczęścia nie potrzeba, zwłaszcza, że wartość nowego legalnego oprogramowania przewyższyłaby pewnie wartość naszego podstarzałego komputera. Pamiętajmy o alternatywie dla Windowsa czyli Linuksie!



Aktualizacje – podstawą bezpiecznej i stabilnej pracy

Nieoryginalny system operacyjny to często brak możliwości aktualizacji. Aktualizacje natomiast to poprawki dla naszego systemu, łatające luki jakie zostały wykryte przez twórcę oprogramowania, użytkowników lub hakerów. O tym wszystkim informuje nas Microsoft gdy korzystamy z nielegalnej kopii Windowsa.

jest ważne aby używać oryginalnego oprogramowania microsoft
Microsoft tłumaczy dlaczego warto korzystać z oryginalnego Windowsa



Aktualizacje (czyli Windows Update) to nie tylko nowe funkcje i ułatwienia w systemie to także sterowniki do naszego sprzętu komputerowego (płyta główna, graficzna) a także drukarek, smartfonów i wszelkich innych urządzeń podłączanych do komputera. Dzięki aktualizacją mamy pewność, że system jest ulepszany na bieżąco, często po wgraniu aktualizacji komputer działa szybciej i stabilniej. Dobrym przykładem jest system Windows Vista, który bez dwóch service pack’ów praktycznie nie nadawał się do pracy, podobnie było z już nie wspieranym Windows XP. Był nawet okres, że wiele osób decydowało się na kasowanie oryginalnej Visty i wgrywanie nielegalnego XP co uważam za bardzo duży błąd.

Jak sprawdzić czy mój system jest oryginalny?

Oryginalność oprogramowania według mnie można podzielić na dwa elementy, które razem dają nam prawdziwą legalność:

  • legalność użytkowa
  • legalność udokumentowana

Legalność użytkowa to taka, która pozwala nam na działanie programu, wgrywanie aktualizacji oraz poprawną weryfikację przez producenta oprogramowania (aktywacja produktu). Jednym słowem w sieci jesteśmy widziani jako legalni użytkownicy oprogramowania.



Legalność udokumentowana czyli tak naprawdę licencje, dowody zakupów, klucze produktów, coraz rzadziej płyty CD/DVD itp. Pamiętajmy, że większość producentów zastrzega, że użytkowanie ich oprogramowania wymaga udokumentowania zakupu (faktura, dowód sprzedaży, paragon). Sprawdźmy czy na fakturze lub paragonie jest wymieniony Windows, no.:

  • Notebook Lenovo B590 Intel I5 6GB WIN 8.1 Home

Dla systemów XP, Vista, 7 ważny jest klucz produktu (zazwyczaj etykieta lub naklejka).

Licencja Windows 7 Home Premium
Przykład Licencji na laptopie Toshiba dla systemu Windows 7 Home Premium

Z kluczem produktu ostatnio bardzo namieszał właśnie Microsoft. Komputery z fabrycznie instalowanym Windowsem 8 / 8.1 nie posiadają takiej naklejki, klucz produkty jest zapisywany w pamięci BIOS – UEFI. To samo dotyczy się nowego systemu Windows 10.



Podsumowanie

Nie warto korzystać z systemu Windows nieoryginalnego. Narażamy komputer na ataki hakerów, nie możemy korzystać z jego wszystkich funkcji, także nie wszystkie programy chcą współpracować z nieuaktualnianym systemem. Jeśli nie stać nas na oryginalnego Windowsa proponuję darmowe dystrybucje Linux’a, naprawdę systemy te są do pracy biurowej i internetu dużo lepsze niż systemy Microsoftu.

Jeśli chcemy mieć w pełni legalny system Windows potrzebujemy spełnić trzy podstawowe warunki:

  1. system musi być aktywowany przez internet lub telefonicznie
  2. musimy posiadać dowód zakupu (faktura, paragon, rachunek)
  3. musimy posiadać licencję (dla Windows XP, 2000, Vista, 7 – naklejka z kluczem a dla Windows 8, 8.1, 10 – klucz zapisany w pamięci BIOS.)

Warto jeszcze wspomnieć o nośnikach CD/DVD, są one tak naprawdę potrzebne nam tylko do instalacji systemu. Gdy kupujemy system razem z komputerem czy laptopem to zazwyczaj takiego nośnika nie dostajemy, należy wtedy utworzyć kopię zapasową za pomocą oprogramowania producenta sprzętu.

Jeżeli nadal macie wątpliwość czy wasz system jest legalny proszę o kontakt.