Jak rozpocząć sprzedaż internetową w 2019 roku?

Wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą zastanawia się nad sprzedażą w internecie. Temat eCommerce jest już popularny kilkanaście lat i przez ten czas bardzo dużo się zmieniło i będzie się zmieniać. Technologie internetowe idą za postępem i to co było w ubiegłym roku modne, popularne, bezpieczne, niedrogie… dzisiaj może okazać się historią z której nikt już nie chce korzystać.


Własny sklep internetowy czy allegro?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba posiadanie zarówno własnego sklepu jak i sprzedaży przez allegro. Oczywiście nic nie ma za darmo i tak jak w przypadku allegro musimy oddawać prowizję od sprzedaży podobnie gdy mamy sklep internetowy to musimy opłacić domenę, serwer czy np. licencję za skrypt lub jego aktualizację. Niekiedy obsługa sklepu może okazać się dla nas zbyt trudna i dodatkowo trzeba płacić za wsparcie. Na rynku pojawiły się firmy, które oferują kompleksowe utworzenie sklepu internetowego wraz z integracją z allegro. Rozwiązanie idealne jednak dość kosztowne. Allegro natomiast jest co chwilę udoskonalane i ma świetne mechanizmy płatności, dostawy. Jest zawsze na bieżąco z nowymi rozwiązaniami.


Kwestia bezpieczeństwa

Duży to znaczy bezpieczniejszy – można by przyjąć taką regułę, że im większa firma oferująca nam system/sklep sprzedaży tym dane nasze i klientów są bardziej pilnowane. Bezpieczne płatności, certyfikaty SSL, szyfrowania itd. te wszystkie rzeczy zapewniają, że pieniążki od klienta trafią na nasze konto a nie na jakieś fikcyjne. Istotne jest także aby wszelkie dane o klientach, które przechowuje sklep spełniały warunki RODO.


Szybkie płatności

Napędem do sprzedaży internetowej są szybkie płatności. Nie ma co liczyć, że klient będzie wklepywał nasz numer rachunku bankowego i robił przelew logując się do banku. Tak było jeszcze kilka lat temu. Teraz klient musi mieć wybór czy płacić szybką płatnością PayU, PayPal, Blik’iem czy kartą kredytową itd. Często gdy sklep nie oferuje takiej płatności klient ucieka, bo nie ma czasu, szybciej będzie dla niego znaleźć innego sprzedawcę z wygodną płatnością.


Kurierzy, paczkomaty, zwroty

AllegroSmart mocno zwojowało rynek i klienci powoli są przyzwyczajani do darmowej dostawy. Wiele sklepów internetowych, oferujących artykuły, których cena np. nie jest niższa 200zł gwarantują darmową dostawę. Dodatkowo możliwość zwrot towaru to oczywisty standard!
W tym kierunku trzeba iść klient nasz Pan.


OLX jako forma reklamy

OLX znają chyba wszyscy, trochę przypomina mi giełdę albo ryneczek pod domem, każdy może sprzedać i kupić co chce i od kogo chce. Warto tutaj być także widocznym i w gąszczu badziewi wyróżnić się czymś ekstra. Ktoś szukając używanego samochodu czy roweru w okolic może przy okazji zobaczyć nasz wspaniały nowy produkt! Warto wstawiać w ofercie profesjonalną grafikę i dokładne opis produktów aby wyróżnić się na tle badziewia!


Jaki sklep internetowy?

Najlepiej taki, który będzie bezpieczny, łatwy w obsłudze zarówno dla klientów jak i personelu, z możliwością stałej aktualizacji zabezpieczeń, obsługujący popularne systemy płatności, działający ładnie na smartfonach (responsywny) i zintegrowany z systemem sprzedaży, Allegro i Ceneo. Przeszukując oferty znalazłem dość ciekawą pod nazwą RedCart . Oferta jest dość fajna ze względu na sporo integracji (allegro, ebay, amazon) oraz wsparcie na różnych poziomach uzależnione od pakietu.


Księgowanie, magazyn, integracja

Warto wspomnieć, że gdy coś sprzedajemy to będziemy także musieli prowadzić księgowość. Gdy nie mamy dużej sprzedaży to jakoś jeszcze dajemy sobie radę. Jednak gdy sprzedaż wzrośnie – a tego chyba chciałby każdy – będziemy musieli zintegrować rejestr sprzedaży z księgowością. Wszystko zależy w jaki sposób będzie prowadzona działalność i kto będzie naszym odbiorcą. Czy to będą firmy, osoby prywatne czy posiadamy kasę fiskalną. Warto od razu wprowadzić integrację z jakimś systemem sprzedaży aby później generować rejestry automatycznie. Jednym z ciekawych rozwiązań jest księgowość online: wFirma – jest to system do fakturowania, prowadzenia magazynu i ogólnie prowadzenia biznesu oparty na chmurze, oferujący właśnie integrację z popularnymi systemami sprzedaży: Shoper, Clickshop, Redcart, Wellcommerce, IAI-shop. Dodatkowo oczywiście mamy możliwość skorzystania z modułu Allegro i importy aukcji, tranzakcji. więcej na: pomoc.wfirma.pl/-integracja-z-allegro
Gdy korzystamy z sytemu wFirma mamy możliwość założenia darmowego sklepu internetowego o nazwie Pasejo!


Strona internetowa, blog i facebook

Te trzy filary to podstawa marketingu w dzisiejszych czasach. Sama strona internetowa może być właściwie tylko wizytówką naszej firmy, jednak gdy dołączymy do niej tematyczny blog i będziemy systematycznie promować nasze produkty to budujemy świetne narządzie do pozycjonowania naszej strony w Google. Podobnie jest w przypadku Facebooka, jeśli systematycznie będziemy dodawać nowe posty/wpisy na temat naszych produktów to na pewno zbierzemy sporą ilość potencjalnych klientów.


Sprzedaż produktów wyjątkowych

Może okazać się, że posiadamy w sprzedaży tylko jeden lub kilka produktów, wyjątkowych, oryginalnych, jedynych w swoim rodzaju. Wtedy nie musimy wcale zakładać sklepu internetowego możemy spokojnie na swojej stronie internetowej wystawić informację o produkcie, jego zdjęcia, ceny, nawet zrobić prosty formularz zamówienia, ludzie i tak to kupią 🙂