Często chcemy pozbyć się swoich danych z komputera gdy się z nim żegnamy i oddajemy w inne ręce. Stos dokumentów, zdjęć, haseł oraz historii odwiedzanych stron to niezły kąsek dla nieprzyjaciela. Miejmy także świadomość, że nawet nasz przyjaciel korzystając z naszego komputera może nieświadomie podać na tacy hakerom nasze dane bo np. nie aktualizuje systemu i nie korzysta z programów antywirusowych.
Po pierwsze, skopiujmy swoje dane. Zapiszmy hasła i loginy do skrzynek email, Skype’a Facebook’a, itd. Często korzystamy latami z jakiegoś konta i logujemy się automatycznie a potem okazuje się, że nie możemy skorzystać np. z Skype’a bo potrzebny jest „jakiś” login i hasło.
Jeśli wszystko już zgraliśmy na sprawdzony nośnik i jesteśmy pewni, że już nic nam nie będzie potrzebne z danego komputera to możemy przystąpić do czyszczenia dysku twardego. Można tego dokonać na wiele sposobów. Wszystko zależy jak ważne dane znajdują się na dysku. Podzielmy je na 3 poziomy ważności:
- mniej ważne dane
- ważne dane
- MEGA ważne dane
Gdy na dysku mamy MEGA ważne dane
Jeśli na dysku były np. dane strategiczne firmy, loginy, hasła, dane biznesowe, kompromitujące zdjęcia lub inne bardzo ważne dane oznaczone przez nas statusem X-Files 😉 których ujawnienie skutkowałoby tym, że moglibyśmy dostać dożywocie, to najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest wymontowanie dysku twardego i fizyczne jego uszkodzenie. Może to i kosztowne biorąc pod uwagę, że z danymi stracimy także dysk ale gwarantuje nam w 99,99% usunięcie danych. Oczywiście trzeba wiedzieć jak zniszczyć dysk twardy.
Gdy na dysku mamy ważne dane
Ważne dane to np.: hasła loginy, dokumenty, zdjęcia, bazy danych. Nie warto ich upubliczniać, więc lepiej dokonać formatowania dysku twardego. I wielokrotnego zapisu innymi danymi na dysku. Zwykły „format C:” niestety nie sprawi, że nasze dane znikną, one nadal będą. I nawet domowymi sposobami będzie można je odzyskać. Nawet proste programy do skanowania i odzyskiwania danych zapewne coś znajdą i pozwolą na odczyt informacji.
Gdy na dysku mamy mniej ważne dane
1. Należałoby wystartować laptopa w trybie recovery i dokonać reinstalacji systemu – oczywiście jeśli na laptopie jest partycja recovery. Każdy producent ma inne klawisze (skróty) do uruchomienia w takim trybie. Wtedy trzeba wybrać odpowiednią opcję reinstalacji, są pewnie też opcje gdzie dane zostają a są takie gdzie są usuwane albo część pozostaje (np. na partycji d). Wszystko zależy od producenta i wersji laptopa.
2. Należy zainstalować od nowa czystego windowsa odpowiedniego do Twojej licencji. Np. za pomocą płyty DVD albo pendrive’a z instalacją windowsa.
3. Można też utworzyć nowego użytkownika a usunąć starego, potem mozolnie przejrzeć dysk czy coś nie zostało – ale zajmuje to dużo czasu i tylko wprawne oko wychwyci istotne pliki pochowane w folderach windowsa.
Nadpisywanie danych
Istnieją także narzędzia, które służą do nadpisywania danych. Przykładem takiego oprogramowania jest „Narzędzie usuwania danych” dostępne razem z antywirusem Kaspersky.
Powyższe metody przedstawiają jak najprościej usunąć ślady po ważnych dla nas danych, pamiętajmy o śladach pozostawionych także na serwerach (email, chmura), nośnikach danych, smartfonach itd.