WiFi Calling – Gdy nie ma zasięgu sieci komórkowej

Co to jest WiFi Calling?

WiFi Calling to usługa, która działa wtedy gdy mamy łączność z siecią WiFi. Usługa jest bezpłatna.
W momencie połączenia naszego telefonu z siecią WiFi wszelkie rozmowy i smsy nie będą przechodziły przez nadajniki operatorów (czyli nie potrzebny jest zasięg telefonii komórkowej).

Aby wszystko działało wymagany jest telefon z funkcją WiFi Calling – najlepiej z potwierdzoną kompatybilnością u operatora (np. PLAY, T-Mobile, Orange).

Podczas rozmowy przez WiFi Calling możemy przemieszczać się bez rozłączenia także do strefy bez WiFi ale z standardowym zasięgiem sieci komórkowej, telefon powinien automatycznie przełączyć rozmowę na nadajniki BTS, a rozmówcy nie powinni odczuć zmian.

WiFi Calling wykorzystuje nowoczesną technologię VoWiFi (Voice over WiFi), która wraz z VoLTE jest najnowszym standardem dla sieci telefonii komórkowej czwartej generacji.

Warto zwrócić uwagę na to aby zasięg i prędkość WiFi były wysokiej jakości. Niestety w przypadku słabego zasięgu WiFi lub słabej przepustowości jego łącza możemy pogorszyć sobie sytuację. Telefon będzie próbował przełączać się między WiFi Calling a standardowym nadajnikiem, co może spowodować rozłączenie gdy dodatkowo zasięg nadajników BTS będzie słaby.

Jakie są koszty rozmów i SMSów w WiFi Calling?

Pomimo, że dzwonimy przez sieć WiFi to rozmowy i smsy rozliczane są zgodnie z cennikiem oferty, z której korzystamy.

Najczęściej operatorzy rozliczają rozmowę przez Wi-Fi Calling z dowolnego kraju na świecie do Polski (na numer polski), tak jak z Polski do Polski, czyli jako rozmowa lokalna w Polsce. Natomiast połączenia WiFi Calling z Polski do innego kraju, będą rozliczone tak, jak rozmowa międzynarodowa z Polski do danego kraju.

Gdy jesteśmy za granicą aby mieć pewność, że nasz telefon nie łączy się do lokalnej sieci mobilnej (Roaming) – należy włączyć tryb samolotowy, połączyć się z siecią WiFi i wykonać połączenie. WiFi Calling powinno pozwolić na połączenie.

Zazwyczaj korzystać z WiFi Calling za granicą możemy tylko mając abonament, oferty na kartę nie dają takiej możliwości.

Jak sprawdzić czy telefon ma funkcję WiFi Calling?

Większość nowych smartfonów ma taką funkcję ale niestety nie zawsze działa ona z danym operatorem. Najpewniej jest sprawdzić na listach udostępnianych przez operatorów czy nasz telefon będzie współpracował z WiFi Callin – operatorzy zastrzegają często kompatybilność z tą usługą tylko w przypadku zakupu smartfon w ich sieci.

Poniżej listy telefonów z WiFi Calling u danego operatora:

Telefony z WiFi Calling w ORANGE

Telefony z WiFi Calling w PLAY

Telefony z WiFi Calling w T-Mobile