Używany laptop? Jak sprawdzić czy nie ma ukrytych wad?

Czy opłaca się kupić używany laptop?

Zastanawiacie się nad zakupem używanego laptopa? Ceny takiego sprzętu potrafią być bardzo niskie i kuszące. Często sprzedawca daje nam nawet kilkumiesięczną gwarancję! Opłacalność zakupu zależy od modelu i parametrów laptopa oraz jego stanu. Poniżej opiszę na co zwracać uwagę podczas takiego zakupu.

dell używany łódź
Używany laptop Dell

1. Wygląd ogólny

Po pierwsze zobaczmy jak wygląda obudowa, czy nie ma zarysowania na matrycy, czy zawiasy matrycy dobrze działają (czy nie mają luzów).  Następnie zobaczmy czy jest oryginalna bateria, należy wyjąć baterię i zobaczyć czy w środku ma naklejkę z nazwą producenta naszego laptopa. Podobnie sprawdzamy zasilacz. Dokładnie obejrzyjmy obudowę, czy są wszystkie śrubki, czy nie ma jakiś pęknięć czy uszkodzeń mechanicznych. Zobaczmy czy są jakieś naklejki na dolnej obudowie laptopa, czy jest tam licencja oryginalnego Windows, jeśli jest to jakiego.

Uszkodzenie klawiatury Laptopa
Uszkodzona klawiatura

2. Uruchomienie i testowanie

Gdy uruchomimy laptopa wsłuchajmy się w jego pracę, powinniśmy słyszeć wentylator i dysk twardy, czasem przy starcie napęd optyczny DVD. Spróbujmy usłyszeć czy wentylator działa prawidłowo, czy nie hałasuje i czy w ogóle działa. Spróbujmy zlokalizować miejsce dysku twardego i wsłuchajmy się w jego dźwięk, czy przypadkiem nie ma jakiś stuków. Otwórzmy kilka razy napęd CD/DVD. Uruchommy laptop zarówno na baterii jak i na ładowarce.

Uszkodzone gniazdo zasilania w laptopie
Uszkodzone gniazdo zasilania w laptopie

Przetestujmy dokładnie klawiaturę, touchpad, wszystkie porty USB. Sprawdźmy jeszcze raz matrycę, teraz już na włączonym laptopie. Podłączmy słuchawki do wejść audio i mikrofon. Sprawdźmy czytnik kart pamięci SD. Jeśli mamy możliwość to podłączmy zewnętrzny monitor aby sprawdzić czy działa nam gniazdo DVI/VGA/HDMI. Kilka razy otwórzmy obudowę laptopa i obserwujmy czy nie ma zmian na ekranie co mogłoby sugerować uszkodzenie taśmy matrycy.

3. Oprogramowanie

Jeśli mamy już uruchomiony komputer, to najlepiej sprawdzić jego parametry czy zgadzają się z tym, które przedstawił nam sprzedający.

  • Procesor, pamięć RAM, System operacyjny (parametry systemu)
  • Sprawdźmy wielkość dysku twardego  (właściwości dysku) oraz wykonajmy jego diagnostykę za pomocą programu HDDScan
  • Karta graficzna (menadżer urządzeń)
  • Karty sieciowe Ethernet i Wifi  (menadżer urządzeń)

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie legalność licencji systemu i oprogramowania (office itp.), żebyśmy nie mieli potem nie przyjemności przez to, że ktoś kiedyś zainstalował sobie coś pirackiego. Dokładniej porównajmy naklejki licencji z faktycznie zainstalowanym systemem. Na naklejce musi być czytelny klucz produktu, często zdarza się, że jest ona przetarty!

Licencja Microsoft
Licencja Microsoft Windows Vista na HP 8730w

Szczegółowe informacje na temat licencji Windowsa znajdują się na stronie oficjalnej Microsoft: http://www.microsoft.com/OEM/pl/licensing

4. Jaka przyszłość dla używanego laptopa?

Sprawdźmy w specyfikacji czy do laptopa można dodać pamieć RAM, a może da się wymienić procesor na szybszy. Zorientujmy się także czy są dostępne do niego części zamienne takie jak: Klawiatura, matryca, zasilacze, zawiasy matrycy. Jeśli to laptop z systemem Windows to zalecany jest system Windows 7, raczej nie warto kupować czegoś z Vistą a tym bardziej z XP. Chyba, że planujemy korzystać z dystrybucji Linux’a albo wgrać nowego Windowsa.

5. Cena 

Używany laptop można kupić w każdym zakresie cenowym. Wydaje mi się, że najrozsądniej szukać czegoś w zakresie cenowym 500-1000 zł czyli laptopów 2-5 letnich. Marki konkretnej nie można polecić, wszystko zależy jakie ma parametry i w jakim jest stanie, oraz czy jest sprzedawany razem z System czy bez. Pamiętajmy, że musimy mieć dowód zakupu, na którym widniej nazwa, model naszego laptopa oraz system operacyjny z jakim został sprzedany. Najlepiej jak dostaniemy kilkumiesięczną gwarancję lub chociaż rozruchową.

Poniżej zamieszczam formularz-ekspertyzę zakupu używanego laptopa. Warto z niego skorzystać aby niczego nie pominąć.

plik do pobrania >> Formularz-ekspertyza_zakupu_używanego_laptopa.pdf

Przydałoby się jeszcze zobaczyć laptopa w środku, zajrzeć czy nie jest mocno zakurzony, czy nie ma śladów zalania. Ale to należy wykonać w serwisie np.: Serwis laptopów w Łodzi

Chętnie pomogę przy wyborze laptopa oraz wykonam odpowiednią ekspertyzę. W celu zamówienia takiej usługi proszę o kontakt.