Jak zniszczyć dysk twardy?

dysk twardy

Tak wygląda dysk twardy 2,5 cala po otwarciu górnej obudowy. Zazwyczaj już wtedy nie nadaje się on do użytku gdyż podczas nie profesjonalnego otwarcia uszkadza się głowica sczytująca dane z talerza. Dane natomiast są na talerzach, można je odzyskać tworząc im identyczne środowisko (ta sama głowica i elektronika). Aby trwale uszkodzić dane trzeba wymontować talerze:

rozkręcanie dysku twardego

Wszystkie elementy dysku twardego, czyli obudowa, talerze, elektronika itd.

rozkręcony dysk twardy

Talerz z danymi możemy pokruszyć na drobne kawałki. Najlepiej na jak najbardziej drobne. Uwaga! 1 cm kwadratowy może zawierać nawet kilkadziesiąt gigabajtów danych! Zatem powinniśmy pokruszyć maksymalnie najdrobniej każdy element talerza dysku.

dysk twardy zniszczony

Najlepiej rozkruszyć drobne elementy młotkiem w mikroskopijny pył. Tylko co zrobić z pyłem? Przykładowo można go dodać do cementowej zaprawy 🙂

Są także firmy, które zajmują się utylizacją i profesjonalnym niszczeniem nośników danych, zamieniają oni nośnik za pomocą środków chemicznych w ekologiczny płyn. Usługi tego typu są teraz coraz popularniejsze nawet z możliwością zniszczenia dysku z dojazdem do klienta.