Brak możliwości podłączenia słuchawek, brak dźwięku, wspólne gniazdo słuchawek i głośników w laptopie Dell

Jak widać po tytule problem jest dość złożony i składa się z kilku mniejszych.

Problem jaki mnie napotkał dotyczył poczciwego laptopa Dell Inspirion 15 3552. Klient zgłosił usterkę polegającą na braku możliwości podłączenia mikrofonu do gniazda audio (jack) wspólnego dla słuchawek i mikrofonu. Faktycznie po podpięciu mikrofonu, laptop nie wykrywał go i żadne ustawienia dźwięku nie pomagały. I te systemowe Windowsa i te pod nazwą Dell Audio. Łatwym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zakup karty muzycznej USB z dwoma wyjściami na słuchawki/głośniki i mikrofon. Jednak mój problem rozwinął się do tego stopnia, że nie działały tez wbudowane w laptopa głośniki.

karta muzyczna adapter usb mikrofon i glosniki
Karta muzyczna (adapter) USB z wyjściem na mikrofon i głośniki lub słuchawki

Zabrałem się zatem za wymontowanie płytki o symbolu: 2mv5n. Na układzie wlutowane zostało gniazdo Jack oraz dwa USB 2.0. Po wstępnych oględzinach płytki oraz wykluczeniu uszkodzenia gniazda audio stwierdziłem, że układ jest sprawny. Czasem zdarzy się, że w gnieździe pozostanie kawałek końcówki o wtyczki (od słuchawek, głośników lub mikrofonu) i robi zwarcie w gnieździe – w tym przypadku tak nie było.

Dell plytka 2MV5N audio z usb i jack
Dell płytka 2MV5N audio z usb i jack

Sprawdziłem laptopa na pod innym systemem operacyjnym – odpaliłem szybko Linuksa i okazało się, że mikrofon i dźwięk ze słuchawek oraz wbudowane głośniki działają bez problemu.

Postanowiłem więc odpalić czystego Windowsa na innym dysku SSD, ucieszyłem się bo tutaj także wszystko ok, mikrofon działał, można było wybierać docelowe urządzenie audio (słuchawki czy wbudowane głośniki). Zatem wydawało się, że problem był z systemem i sterownikami. Zaktualizowałem jeszcze tylko tego postawionego na szybko Windowsa i wtedy pojawił się ponownie problem. Po aktualizacji znikała opcja wyboru docelowego wyjścia dźwięku i co ciekawe przestały działać głośniki. Z klientem postanowiliśmy zareklamować laptopa w serwisie Dell.

Laptop wrócił do mnie z serwisu Dell’a jako nienaprawiony i dodatkowo z niezdatnym do użytku systemem Windows. Przeinstalowałem system od nowa, dokonałem wszelkich aktualizacji Windowsa i na samym końcu sam zaktualizował się sterownik Audio i wyłączył się dźwięk z głośników oraz możliwość podłączenia mikrofonu.

Aktualizacja sterownika Dell
Jak widać Aktualizacja sterownika Realtek Semiconductor Corp. została dokonana automatycznie.

Udało mi się odnaleźć co to za sterownik i wyłączyć jego aktualizowanie. Wszystko działa bez problemu. Kilku tygodniowy proces naprawy można było zastąpić tak naprawdę kilkoma kliknięciami. Nie zawsze udaje mi się znaleźć rozwiązanie od razu, czasem potrzeba dużo czasu i wsparcia innych (serwis Dell). Ktoś może powiedzieć, że czegoś się nauczyłem i teraz będę wiedział od razu jak naprawić taką usterkę. Niestety prawda jest inna, takich nie wyjaśnionych usterek jest mnóstwo i praktycznie, żadna nie jest zbliżona do siebie – trzeba codziennie rozwiązywać nowe problemy bo te stare już się skończyły.

Przywrócenie Sterownika Audio Dell
Przywrócenie Sterownika Audio Realtek Semiconductor (klikamy w zakładkę „Przywróć sterownik”
menadżer urządzeń sterownik audio dźwięku
W menadżerze urządzeń będzie już wtedy widoczne Urządzenie zgodne ze standardem High Definition Audio

Ten wpis pomógł Tobie? Ty też możesz pomóc innym: