Jak sprawdzić czy dysk twardy jest uszkodzony

Diagnostyka dysku twardego jest bardzo istotna nie tylko wtedy gdy coś zaczyna się dziać niepokojącego z naszym komputerem. Warto co jakiś czas sprawdzić czy dysk twardy nie zaczynam nam się sypać. Czy nie występują na nim jakieś błędy albo jaki ma przebieg czy temperaturę pracy.

W internecie znajdziecie wiele programów do diagnostyki dysków twardych. Ja opiszę prosty program, który działa bardzo szybko i w prosty sposób bez fachowej wiedzy będziemy mogli sprawdzić czy wszystko jest z dyskiem w porządku.

HDDScan to darmowy program, którego twórcą jest Rosjanin Artem Rubtsov pracujący dla Seagate, amerykańskiej firmy produkującej nośnik danych głównie właśnie dyski twarde. Aktualną wersję programu można pobrać z strony www.hddscan.com ja opiszę najświerzszą wersję 3.3:  http://hddscan.com/download/HDDScan-3.3.zip

Jeśli już ściągnęliśmy program HDDScan to rozpakowujemy go i uruchamiamy wybierając plik HDDScan.exe

HDDscan program do diagnostyki dysku twardego

W przypadku mojego laptopa pierwszym nośnikiem danych, który możemy zdiagnozować jest MulipleCard Reader czyli wbudowany czytnik kart. My natomiast chcemy zbadać dysk twardy dlatego rozwińmy „Select Drive”

HDDscan wybierz dysk twardy

Dysk, który będziemy diagnozować to ST95005620AS inaczej mówiąc 500 gigowy Seagate. Zaznaczamy go i klikamy w S.M.A.R.T:

HDDscan  dysk twardy SMART

Pojawi nam się lista diagnostyczna:

HDDscan diagnostyka SMART
HDDscan diagnostyka SMART 2

Dla tych, którzy nie są ciekawi co oznaczają powyższe dane ale chcą wiedzieć czy wszystko z dyskiem jest okey to chyba wszystko. Istotne jest tylko aby w tabeli wszędzie były zielone kropki oznacza to, że dysk jest sprawny. Jeśli widzicie czerwoną kropkę to niestety są problem i warto wykonać jak najszybciej kopię zapasową. Jednak ciekawi, którzy chcieliby zapoznać się z poszczególnymi danymi takimi choćby jak ilość uruchomień czy ilość godzin jaką przepracował nasz dysk muszą zapoznać się szczegółowo z powyższym listingiem.

Ale to wszystko opiszę wkrótce…

Jeśli potrzebujecie nowy dysk twardy to możecie zakupić go w popularnych sklepach:
EURO RTV AGDMediaMarktSaturn

Tego typu diagnostykę łatwo dokonać samemu ale jeśli ktoś chce abym zerknął czy dysk twardy nie ma żadnych błędów mogę połączyć się zdalnie za pomocą zdalnego pulpitu. Proszę o kontakt w celu zamówienia tego typu usługi.

Ten wpis pomógł Tobie? Ty też możesz pomóc innym:

caritas pomagam