Co wybrać i co lepsze? Microsoft Office 365 jednorazowy czy w subskrypcji.

Oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Wszystko zależy jak korzystam z pakietu Office. Jest wiele opcji i możliwości, które pakiet 365 daje, są to ułatwienia do udostępniania i zarządzania plikami w chmurze. Istotne jest też to, że Office 365 domyślnie będzie nasze pliki kopiował do chmury, mamy wtedy kopię bezpieczeństwa naszych plików nie na komputerze ale na serwerach Microsoft.

Jeśli nie przeszkadza nam to, że Microsoft przechowuje nasze pliki i ma w nie wgląd oraz chcemy wydać około 1zł dziennie za taką usługę to nie widzę przeszkód aby korzystać z takiego rozwiązania.

Natomiast jeśli chcemy korzystać z pakietu tzw. boxowego czy wieczystego, który będzie na zawsze dla nas a po czasie (około 2 lat) straci aktualizacje i nie chcemy korzystać z chmur, udostępniania i innych dobrodziejstw oraz mamy jednorazowo trochę więcej gotówki (około 1tyś. zł) to wybierajmy Office’a w wersji wieczystej.

Warto zwrócić uwagę, że Micosoft robi wszystko co może aby podsunąć nam Office’a płątnego w subskrypcji. Gdy kupujemy nowy komputer jest z nim wersja próbna Office’a 365, gdy zakutalizujemy nasz komputer z Windows 10 czy 11 to w intuicyjnych miejscach pojawia nam się Office, który wydaje nam się jakby był częścią systemu, który posiadamy, dopiero później gdy zagłębiamy się w jego funkcjonowanie alb po czasie użytkowania, Microsoft proponuje na m zakup i informuje, że dalej już nie będziemy mogli korzystać jeśli nie wykupimy rocznej subskrypcji.

Także tak czy siak wszystko dąży do tego abyśmy mieli Office’a na abonament, czy inaczej nazwać subskrypcję – lepiej się kojarzy.

Czy jest alternatywa dla tych dobrodziejstw?

Wygląda na to że jest kilka alternatywnych rozwiązań. Tutaj często warto zadać sobie pytanie czy faktycznie jesteśmy tak bardzo mocno przywiązani do Microsoft Office’a i nie potrafimy pracować w innym programie. Jest alternatywny darmowy program z mnóstwem możliwości i mam wrażenie, że często wmawiane jest, że nie da się czegoś w nim zrobić co da się zrobić w Microsoft Office. Tym programem jest LibreOffice, naprawdę bardzo rozbudowane narzędzie. Wiele firm, urzędów korzysta z niego i rocznie potrafi oszczędzić gigantyczne kwoty. Warto go sprawdzić potestować i zobaczyć bo może w naszym przypadku akurat nie będzie z nim żadnego problemu. Czytaj więcej o programie LibrOffice

Jeśli interesuje nas pracowanie na dokumentach w chmurze z łatwym udostępnianiem to rozwiązanie idealne i większości darmowe jest od Google.