Windows 7 nie chce się aktualizować

Gdy próbujemy sprawdzić aktualizacje zwracany jest komunikat: „Windows update nie może obecnie wyszukać aktualizacji”:Usługa_windows_update_nie_może_obecnie_wyszukać_aktualizacji

Jak istotne są aktualizacje dla naszego systemu chyba nie muszę udowadniać.

Problem pojawił się w laptopie Samsung R750 po wymianie dysku twardego na większy oraz przywróceniu kopii zapasowej z płyt DVD utworzonych przez Samsung Recovery Solution 4 gdy w laptopie był jeszcze sprawny stary dysk twardy.

Z problemem tym spotkałem się także na nowym sprzęcie w komputerze PC zaraz po dokonaniu aktywacji systemu i wgraniu sterowników do płyty głównej.

Ręczna próba wgrania aktualizacji także nie pomogła, gdyż po uruchomieniu pliku instalacyjnego service pack 1 Instalator napotkał błąd: 0xc8000247:błąd_0xc8000247

Na wstępie zaznaczę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby od razu wgranie czystej kopi systemu Windows 7 od nowa. Niestety wiem, że mało kto posiada płytę instalacyjną zatem przedstawię dwa sposoby, które warto spróbować aby mieć pewność, że próbowaliśmy już wszystkich rozwiązań 🙂

Pierwszy sposób: odinstalowanie sterowników Chipset Raid

Pierwsze co należy wykonać to odinstalować oprogramowanie „Intel Chipset Rapid Storage Technology” lub po podobnie brzmiącej nazwane. Przechodzimy do „Panel Sterowania/Programy i funkcje” odnajdujemy i odinstalowujemy. Następnie po restartowaniu komputera możemy sprawdzić czy problem nie zniknął. Jeśli jest nadal znajdźmy nowy sterownik odpowiedni do modelu na stronie producenta laptopa. W moim przypadku ze strony: http://www.samsung.com/pl/support/model/NP-R780-JS08PL pobieramy plik „Intel Rapid Storage”. Instalujemy, uruchamiamy ponownie komputer z nadzieją, że zadziałają aktualizacje. Jeśli działają to problem rozwiązany ale jeśli nie to niestety musimy walczyć dalej.

Drugi sposób: wyczyszczenie folderu C:\Windows\Software\Distribution\Download

Przechodzimy na dysk C: do folderu Windows\Software\Distribution\Download, zaznaczamy wszystko co się w nim znajduje i usuwamy. Uruchamiamy ponownie komputer z nadzieją, że to pomoże. 🙂

Jeśli nie pomogło to pozostaje wgranie surowej kopii systemu Windows 7 lub co nie jest zalecane: systemem bez aktualizacji.

Przyczyną tego problemu prawdopodobnie jest instalowanie sterowników oraz aktualizacji systemu w tym samym czasie. System często pyta czy chcemy uruchomić ponownie komputer po jakiejś większej instalacji, róbmy to nie rozpoczynajmy kolejne.

W przypadku gdy nie poradzicie sobie z powyższym problemem mogę spróbować rozwiązać go zdalnie za pomocą usługi zdalnego pulpitu. Jeśli dwa pierwsze sposoby nie przywrócą aktualizacji to będzie konieczna instalacja systemu Windows 7 w celu zamówienia tego typu usługi proszę o kontakt.