Jak ustawić stały publiczny adres IP w T-Mobile?

W celu ustawienia stałego adresu publicznego IP na routerze należy skonfigurować APN: data

Domyślnie routery w miejscu APN wpisane mają: „internet”, taka konfiguracja spowoduje przydzielenie adresu IP prywatnego, często zmiennego.

Opcja zmiany APN w wielu routerach jest możliwa dopiero w ręcznej konfiguracji rodzaju połączenia internetowego. Dlatego też należy zmienić trym Automatyczny na Ręczny i dopiero wtedy pojawi się nam możliwość wpisania APN.

Pamiętajmy, że usługę stałego, publicznego adresu IP musi włączyć najpierw dostawca internetu, usługa ta dostępna jest zwykle w pakietach dla firm. Dopiero po informacji od dostawcy, że stały publiczny adres IP jest aktywny możemy ustawić APN na „data”.

Stały publiczny adres IP to dodatkowa usługa oferowana przez nielicznych operatorów sieci komórkowych. Aktualnie wygląda na to, że tylko T-Mobile i Orange ma taką usługę, możliwe, że w PLUSie także da radę.

Publiczny adres IP przypisany nam na stałe przydaje się przy sieciach VPN, zdalnym pulpicie, konfiguracji serwerów NAS, monitoringu itp.

Warto wiedzieć, że korzystanie z publicznego stałego adresu IP wymaga poprawnej konfiguracji sprzętu (router, firewall). Wystawiając się na świat nie jesteśmy już tak chronienie jak przy standardowej konfiguracji. Należy pamiętać o stałym monitoringu pod kątem bezpieczeństwa sprzętu i całej sieci komputerowej oraz aktualizacji oprogramowania.