Popularne zabezpieczenia na stronach internetowych

Poniżej przedstawię kilka  technik stosowanych jako zabezpieczenie na stronach internetowych. Spotykamy je na stronach banków, portalach społecznościowych itp.

To właśnie te zabezpieczenia sprawiają, że dłużej trwa wypełnianie formularza lub dokonywanie transakcji w sieci. Zdarza się, że niektórzy w ogóle nie są wstanie poradzić sobie z tymi zabezpieczeniami, gdyż nigdy wcześniej z nimi się nie spotkali, często dotyczy to starszych użytkowników internetu, którym ciężko jest zrozumieć pewne mechanizmy działające w sieci.

Celem tych zabezpieczeń jest zapobieganie przesłania danych innych niż podanych przez człowieka. Dokładnie chodzi o to aby strona internetowa sprawdziła czy jesteśmy człowiekiem a może jakimś robotem, który chce za nas wykonać to działanie.

Poniżej przedstawię kilka aktualnie najbardziej popularnych zabezpieczeń.

1. reCAPTCHA

To chyba jedno z najbardziej denerwujących zabezpieczeń, bo tak naprawdę człowiekowi, którego oczy przyzwyczajone są do ekranu monitora nigdy nie wyświetlają się ukośne, często wyglądające jak odręcznie pisane litery. Zabezpieczenie stosowane w sieci Aero2 jako wymuszany reset modemu internetowego sprawia wiele problemów. Mało wprawiony użytkownik smartfona zazwyczaj wpisze za pierwszym razem ten kod błędnie.

aero2 captcha
Zabezpieczenie Aero2 captcha

inny przykład z Facebook’a:

mechanizm zabezpieczenia na Facebook'u
Mechanizm zabezpieczenia na Facebook’u

Kod ukryty w obrazku w innej formie:

Jaki widzisz numer posesji?
Jaki widzisz numer posesji?

 

2. Mechanizm analizy obrazków

To jedno z najnowocześniejszych zabezpieczeń i chyba najbardziej przyjemnych, gdyż weryfikacja polega na zaznaczeniu obrazków, które mają część wspólną – taka zabawa z dzieciństwa! Na tym przykładzie widać, że komputery nadal są mało inteligentne 🙂 Chodź ja sam miałem problem gdyż na jednym z obrazków miałem wątpliwości czy to tygrys czy pantera 🙂

facebooch mechanizm zabezpieczający
Mechanizm zabezpieczający na Facebook’u

 

3. Zadanie do rozwiązania

Chyba najstarsze z inteligentniejszych zabezpieczeń jakie można spotkać w sieci. Aby przejść proces weryfikacji musimy wykonać jakieś zadanie, kiedyś najczęściej było to 2+2 ukryte w obrazku, aby robot nie wykonał zadania za nas. Teraz stosowane coraz rzadziej, gdyż roboty są już w stanie rozpoznać liczby i podać wynik działania (minus czy plus też odczytają).

zabezpieczenie strony wynik działania
Zabezpieczenie antyspamowe na stronie PGE Dystrybucja S.A. Łódź

Istnieją także autorskie zapytania, sprawdzające inteligencję użytkownika:

Pytania na inteligencję
Pytania na inteligencję na ocForum

 

4. Zabezpieczenie dźwiękowe

Rozpoznawanie tekstu
Rozpoznawanie tekstu

Często można je stosować zamiast Captcha, gdy np. mamy słaby wzrok. Odsłuchujemy niewyraźny głos lektora i uzupełniamy formularz.