Jak usunąć wirusy z komputera?

Często słyszę takie pytanie:

„Jak usunąć wirusy z komputera?”.

Odpowiedzi jednoznacznej nie ma. Każdy system i komputer jest inny, różnie użytkowany i w różny sposób zabezpieczany czy aktualizowany.

Najważniejsze jest zabezpieczenie przed wirusami, nie musi być to wcale płatny program antywirusowy. Wystarczy mieć świadomość tego co wykonujemy na komputerze. Musimy uważać na pendrive’y, dyski przenośne, smartfony podpinane pod gniazda USB, odbieraną pocztę email oraz na strony internetowe. To są najczęściej źródła wirusów dla naszego komputera. Czytajmy uważnie to co jest napisane podczas instalacji wszelkich programów pobieranych z sieci. Często drobnym drukiem napisane jest np.: instaluj program DeltaSearch, zainstaluj Toolbar itp. Kiedy nie odznaczymy ptaszka to zainstalujemy sobie program, który służy np. do wyświetlania reklam. I co najciekawsze sami zgodziliśmy się na instalację. Dla tego też czytajmy uważnie co jest napisane, nie pozwalajmy dzieciom instalować czegokolwiek samemu na komputerze. Dziecko będzie intuicyjnie klikać dalej i dalej i wyrażać zgodę na instalację niechcianych programów, dodatków i wtyczek.

Przed jakimikolwiek próbami leczenia komputera z wirusów dokonajcie kopi zapasowej swoich danych (zdjęć, dokumentów itp). Pamiętajcie, żeby po wyleczeniu komputera sprawdzić też kopię zapasową pod kątem wirusów.

Po pierwsze sprawdź czy nie masz dwóch programów antywirusowych zainstalowanych naraz! Często na komputerach fabrycznie zainstalowany jest np.: McAfee, który skończył swój okres ważności a ktoś nie odinstalowując go instaluje Avasta czy inny antywirus, który nie jest w stanie prawidłowo pracować gdy jest już zainstalowany inny antywirus.

Samo usuwanie wirusów może wyglądać różnie. Ja zazwyczaj stosuję metodę wymontowania zainfekowanego dysku twardego i podłączenia go do komputera z dobrym programem antywirusowym, np.: Kaspersky. Skanuję dysk całościowo za pomocą innego systemu operacyjnego, więc antywirus jest w stanie zajrzeć głębiej i dokładniej w miejsca gdzie normalnie podczas pracy systemu nie może.

Gdy nie mamy możliwości wymontowania dysku możemy zastosować nośnik zewnętrzny (pendrive z programem do skanowania) i tu znowu propozycja od Kaspersky: Rescue Disk.

Jeśli chcemy na naszym komputerze dokonać skanowania i posiadamy już zainstalowany jakiś program antywirusowy, to warto skorzystać z opcji pełnego skanowania systemu. Przykładowo antywirus Avast posiada opcję pełnego skanowania komputera przy ponownym uruchomieniu – zapewne będzie to dokładniejszy skan niż ten standardowy.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie komputera pod kątem złośliwego oprogramowania. Dobrym i darmowym skanerem jest MalwareBytes, którym możemy dokonać dokładnego skanowania. Innym godnym polecenia darmowym programem służącym do oczyszczania komputera a szczególnie przeglądarek internetowych z niechcianego oprogramowania jest AdwCleaner.

Gdy istnieją podejrzenia, że na komputerze nadal są wirusy i złośliwe oprogramowanie należy sprawdzić jakie usługi i procesy są uruchamiane razem z systemem. W systemach Windows służy do tego komenda msconfig wpisywana w konsoli cmd. Należy wybrać tylko te programy i usługi w zakładce „uruchamianie” i „usługi”, które mamy pewność, że są bezpieczne i potrzebne. Powyższe czynności  lepiej niech wykona osoba, która ma już doświadczenie w czyszczeniu komputerów z szkodliwego oprogramowania, będzie jej dużo łatwiej rozróżnić proces, usługę czy program, który jest podejrzany.

Pamiętajmy, że ważne jest odświeżenie/resetowanie przeglądarki internetowej. Usunie to niechciane toolbary, wtyczki czy rozszerzenia.

Jeśli nadal wyczuwacie obecność wirusa, to zainstalujcie od nowa całego Windowsa formatując dysk twardy, następnie wgrajcie program antywirusowy i podłączcie nośnik z kopią zapasową i dokonajcie pełnego skanu antywirusem tejże kopi.

W przypadku gdy nie poradzicie sobie z powyższym problemem mogę rozwiązać go zdalnie za pomocą usługi zdalnego pulpitu. W celu zamówienia tego typu usługi proszę o kontakt.