Bezpieczne wakacje z laptopem

Okres wakacyjny to trudny czas dla naszego laptopa. Jest on często pozostawiany w biurze lub w domu na dłuższy czas bez pracy w albo wręcz przeciwnie podróżuje z nami po przeróżnych miejscach. Zabierając laptopa na wakacje musimy zastanowić się nad tym co dla nas jest ważniejsze. Czy dane, które na nim są zgromadzone czy sam sprzęt. Dodatkowo zadajmy sobie pytanie po co w ogóle go zabierać i czy rzeczywiście będzie nam potrzebny. Jeśli już zdecydowaliśmy się na zabranie naszego ukochanego komputera ze sobą to musimy być świadomi niebezpieczeństw jakie na niego czyhają.

laptop na plaży

Po pierwsze KOPIA ZAPASOWA

Przed wyjazdem wykonajmy kopię wszystkiego co nam potrzebne. Najlepiej przekopiujmy wszystko na inny dysk albo komputer (nie wspominam już o chmurze). Pozostawmy na laptopie tylko dane, które faktycznie będą nam potrzebne na wyjeździe. Po co zabierać setki zdjęć czy dokumentów ze sobą na wczasy w razie kradzieży ktoś będzie mógł je wykorzystać. wykonaj kopie zapasowąPlanując jednak pracę zdalną na wczasach (z własnego doświadczenia wiem, że zdarza to się często) musimy zabezpieczyć komputer hasłami. Jest kilka sposobów na utrudnienie dostania się do naszych danych. Od najprostszych jak hasło systemowe czy hasło na dokument do tych bardziej skomplikowanych jak blokada dysku twardego czy samego rozruchu komputera. Istotą problemu jest też to, że to nie sam komputer ma nasze dane ale dysk twardy. To on przechowuje wszystkie programy, dokumenty, zdjęcia itd. Dlatego też warto wiedzieć, że taki dysk możemy wyjąć w dosłownie kilkanaście sekund i żadnych danych na komputerze już nie będzie. Zdarzały się kradzieże danych w dość perfidny sposób gdy złodziej chcąc wykraść poufne dane przez nieobecność właściciela wymontował dysk twardy z jego laptopa. Po powrocie właściciel nawet nie pomyślał, że nie ma już żadnych danych, ba nawet po włączeniu wydawało się, że to jakaś awaria samego laptopa a nie kradzież. Ciekawe jest to, że możemy zabezpieczyć się przed utratą danych właśnie w ten sam sposób czyli wymontowując dysk twardy. Możemy go wtedy nosić ze sobą (czego nie zalecam) oddać do sejfu hotelowego albo ukryć w jakimś tajemnym miejscu. Najlepszym sposobem byłoby pozostawienie dysku w domu 🙂 Spokojnie możemy korzystać z laptopa bez dysku dzięki systemom live uruchamianym z pendrive’a, czyli systemami działającymi na żywo, nie instalują się one na dysku a sam system istnieje tylko wtedy kiedy komputer jest włączony. Bezpiecznie można korzystać z kont bankowych, pisać dokumenty, wysyłać pocztę czy przeglądać strony internetowe.

 

UWAGA na sieci bezprzewodowe WiFi

Należy zachować szczególną ostrożność na łączenie się z tzw. Hot Spotami na stacjach benzynowych, restauracjach, hotelach, miejskich rynkach itd. Są to często sieci niezabezpieczone, z których może korzystać setki osób w tym także hakerzy, którzy bez problemu dostaną się do naszego laptopa. Naprawdę trzeba być bardzo ostrożnym. Trochę bezpieczniej jest w miejscach gdzie sieć jest zabezpieczona na hasło ale to także nie daje nam stu procent bezpieczeństwa zwłaszcza gdy hasło znają wszyscy bo Pani z rejestracji mając dosyć podawania każdemu z gości hotelowych wywiesiła je na drzwiach wejściowych. W takiej sytuacji z sieci może korzystać każdy kto odczyta tę informację. Dużo lepszym rozwiązaniem i coraz częściej spotykanym jest przypisywanie hasła dla konkretnego użytkownika, hasło jest unikalne i generowane dla numeru pokoju lub na nasze nazwisko. Wtedy potencjalny atak hakera jest już dużo mniejszy.

Free WiFi Free

 

Niebezpieczna telewizja z laptopa na plaży

Dzięki telewizji cyfrowej DVBT możemy na laptopie oglądać telewizję. Potrzebny jest nam do tego tuner TV wielkości pendrive’a i antenka do niego podłączona. W taki sposób mamy telewizję w samochodzie, namiocie, hotelu albo gdzieś w terenie. Podobnie jest z przenośnym internetem. To wszystko sprawia, że chętnie zabieramy wszędzie laptopa ze sobą.  Najgorszym z miejsc jest chyba plaża. Tutaj czai się wiele niebezpieczeństw takich jak woda, wysoka temperatura, złodzieje no i wszędobylski piasek zabójca. Nie muszę chyba tłumaczyć nikomu co się dzieje jak zostanie zalany laptop, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że laptop pracujący na słońcu także szybko może nam się uszkodzić. Laptop, który posypiemy piaskiem powinno się natychmiast wyłączyć i najlepiej oddać do serwisu w celu oczyszczenia.

 

Nie wszędzie z laptopem

Laptopa możemy zabrać ze sobą w podróż praktycznie wszędzie ale nie wszędzie możemy z niego korzystać. Większość linii lotniczych nie pozwala na dodatkową torbę na laptopa oprócz bagażu podręcznego. Zatem najlepiej zabrać go ze sobą w torbie na laptopa dodając do niej inne rzeczy podręczne. Możliwość przewozu drogą powietrzną baterii do laptopów czyli akumulatorów litowych zależy od ich parametrów (watogodzin lub zawartości litu). W większości przypadków bateria do laptopa spełnia normy i gdy mamy ją w laptopie obsługa lotniska nie będzie się ją interesować. Natomiast każdą baterię zapasową powinno się zgłosić i zabezpieczyć w sposób zapobiegający zwarciu najlepiej zaklejając styki taśmą izolacyjną i umieścić ją w torebce plastikowej. W samolocie podczas startu i lądowania nie można korzystać z większych urządzeń elektronicznych które mogą spowodować obrażenia czyli z laptopa także. W trakcie lotu możemy swobodnie korzystać z laptopa, najlepiej w trybie samolotowym.

tryb_samolotowy

 

Najlepszym sposobem na bezpieczne wakacje dla laptopa jest pozostawienie go w domu!